plik jest za duzy dla docelowego systemu plikow

Plik jest za duży dla docelowego systemu plików

Dlaczego podczas próby przekopiowania pliku występuje komunikat Plik jest za duży dla docelowego systemu plików? Jest to bardzo proste do wytłumaczenia. Pendrive czy dysk na który chcemy przekopiować plik zajmujący powyżej 4GB musi być sformatowany w systemie plików NTFS. Powyższy błąd występuje kiedy próbujemy przekopiować dużej wielkości plik na dysk sformatowany w systemie plików FAT32. Jak temu zaradzić?

Plik jest za duży dla docelowego systemu plików – rozwiązanie

Sposób 1 (zalecany)

Metoda pierwsza polega na sformatowaniu dysku, na który próbujemy przekopiować za duży plik. Formatowanie oznacza utratę wszelkich danych znajdujących się na dysku dlatego zaleca się zgranie wszystkich ważnych dokumentów w inne miejsce.
Formatowanie dysku czy pendrive jest bardzo proste. Klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) na ikonkę formatowanego przez nas dysku. Wybieramy Formatuj… a jako system plików wybieramy NTFS. Kończymy naciskając Rozpocznij. W przypadku pendrive czasem zdarza się, że nie możemy wybrać systemu plików NTFS. W tym przypadku należy przejść do Mój komputer nacisnąć PPM na naszym pendrive i wybrać Właściwości. Odnajdujemy zakładkę Sprzęt i wybieramy z listy naszego pendrive. Powinniśmy przejść do zakładki Zasady i zaznaczyć opcję Optymalizacja wydajności. Zapisujemy zmiany i przechodzimy do formatowania pendrive w systemie plików NTFS.

Sposób 2

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możesz skorzystać ze sposobu pierwszego, to w tym miejscu dowiesz się jak konwertować partycję na system plików NTFS przy użyciu narzędzia Convert.exe.

Przy tej metodzie szanse na utratę danych są naprawdę małe, lecz dla pewności należy wykonać kopie zapasową. Przechodzimy do wiersza poleceń systemu Windows (start >> uruchom >> wpisujemy cmd). Wpisujemy CONVERT litera_dysku: /FS:NTFS. Czasem zdarzy się tak, że po uruchomieniu polecenia convert wyświetli się komunikat:

Program Convert nie może uzyskać wyłącznego dostępu do dysku litera_dysku:, więc konwersja nie jest obecnie możliwa. Czy ma być wykonana po najbliższym uruchomieniu systemu (T/N)?

Jeśli tak się zdarzy wpisujemy T, a następnie uruchamiamy komputer.

Po tych czynnościach błąd Plik jest za duży dla docelowego systemu plików powinien ustąpić. Pamiętajmy, że pliki poniżej 4GB bez problemu możemy kopiować w systemie plików FAT32.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *